21 / 06 / 2018

On Üstünden

Biz denedik, 10 üstünden notladık, siz de deneyin diye!

Özel Sağlık Sigortası Primleri ikiye katlandı!

Mr. Simit tarafından 14 Mayıs 2009 tarihinde eklenmiş.

sigortaÖzel Sağlık Sigortası ilk bakışta birçokları için fiyatları yüzünden lüks gibi görünse de bazılarımız için tek seçenekli bir mecburiyet. İşimiz gereği aile olarak özel sağlık sigortası yaptırmak durumundayız ve yaptırıyoruz da. Bu seneye kadar maliyetlerine bakılıp iyi bir piyasa araştırması yaparak sağlam bir sigorta acentası ile çalıştığınızda, paranızın karşılığını alabileceğiniz bir opsiyonu hemen her zaman bulabiliyordunuz.

Fakat ne olduysa bu sene oldu. Özel Sağlık Sigortası’nda poliçe fiyatları önceki senelerdeki hemen hemen enflasyona endeksli giden artışlarının çok üzerinde bir artış yaşadılar. Şu anda, geçen sene sahip olduğumuz poliçenin aynısı için bu sene yüzde yüzden fazla bir fiyat artışıyla karşılaştık ve açık söylemek gerekirse bu duruma oldukça da sinirlendik.

 Bütün Dünya’nın krizde olduğu bu dönemde, insanların gelirleri düşerken, bu raddede bir artışı biraz matematik bilen ve ekonumik gelişmeleri takip eden kimsenin aklı kesmez. Aşikar ki daha önce iyi yönetilmeyen sağlık sigortası risk portföyü zararları, bu sene sigorta yaptıranların sırtlarına bindiriliyor.

Bir yandan yurdumuzun hala oturamamış sosyal güvenlik ve sağlık sistemi, bir yandan bu sistem içinde devlete atıldığını açıkça gördüğümüz ve özel sağlık sigorta şirketlerine de atılıdığına emin olduğumuz kazıklar, sanırız bu fiyat artışlarının en net açıklaması.

Düşünsenize İstanbul’un heryanı özel sağlık kuruluşlarının 7 yıldızlı otelleri aratmayan yeni şubeleri ile nasıl doluyor bu global kriz ortamında? Hele ki, daha önce özel sağlık hizmetinin pahlılığına bahane olarak gösterilen, sağlık ürünlerinin yabancı para brimlerine endeksli fiyatları da düşerken, anlaşılır gibi değil.

Hayır kesinlikle memlekette özel sağlık sektörü ilerlemesin demiyoruz, tabii ki ilerlesinler ve bizlere teknolojinin ve bilimin sunduğu en son olanakları erişilebilir kılsınlar. Fakat sağlık sektörü’ndeki hizmet fiyatları belirlenirken -en azından temel hizmetler için- sağlık hizmeti sunan şirketlerin temsilcileri, sigorta şirketleri temsilcileri ve devletin kontrol noktası olarak yer alacağı bir konsorsiyum’un oluşturulmasının gerekliliğinin altını çizmek istiyoruz.

Yorum Ekle

Günün Videosu

Belçika Antwerp Garı’nda Sound of Music sürprizi.

Tek kelimeyle muhteşem bir gösteri.

Benzer birşeyin Taksim Meydanı’nda yapıdığını hayal edebiliyor musunuz :)


Popüler

Kullanıcı Girişi